SKU:50PCH060ECC6ACC1
50PCH060ECC6ACC1_001.jpg
This product is obsolete
Carrier
5-Ton Horizontal Water Source Heat Pump R410A 460V-3, Left Return, Right Discharge
SKU:50PCH060ECC6ACC1
    Description
    50PCH060ECC6ACC1
    50PCH = AquazoneTM Compact Water Source Heat Pump - Horizontal Configuration (R410A)
    060 = 5 Ton Capacity
    E = Left Return, Right Discharge, PSC Blower Motor
    C = Standard C Microprocessor Control
    C = Standard Options. Non-Coated Copper Air Coil
    6 = 460-3-60
    A = Current Revision
    C = No Valves
    C = Standard Range (50 to 100F)
    1 = No Factory Installed Options
    Specifications
    • BrandCarrier
    • Discharge ConfigurationRight
    • Line Voltage (60Hz)480V
    • RefrigerantR410A
    • Return ConfigurationLeft
    • Tonnage5
    • TypeHorizontal
    • Water Connection Size FTP (in)1"
    • WSHP Filter Size20" x 34-1/2"
    • Height21" in
    • Length54.5" in
    • Motor Phase3
    • Rated Voltage460V
    • Shipping Height23 in
    • Shipping Length56.5 in
    • Shipping Weight318 lb
    • Shipping Width27 in
    • Voltage460V
    • Weight288 lb
    • Width25" in